in

Gry dla dzieci – idealny sposób na wspólne spędzanie czasu

Wielu rodziców chce, by spędzanie czasu z dzieckiem było nie tylko miłe i radosne, ale również wartościowe dla maluchów. Oczywiście możliwe jest takie jego zorganizowanie, by – poza świetną zabawą – dzieci wyniosły z tego czasu coś jeszcze. Gry dla dzieci to wspaniały sposób na to, by dobrze bawili się zarówno mali, jak i duzi. Co warto wiedzieć o grach?

Gry dla dzieci – w jaki sposób rozwijają?

Poszczególne gry dość istotnie wpływają na umiejętności, jakie kształtuje w sobie dziecko. Na co możemy liczyć kupując maluchowi określoną grę?

  • Rozwój zdolności manualnych. Zapewniają to choćby najprostsze bierki. Praca rączkami i ćwiczenie opanowania to bardzo ważny zakres rozwoju. 
  • Umiejętność pracy w zespole. Ma to miejsce w każdym przypadku, w którym gramy w określonych drużynach. 
  • Umiejętność podejmowania decyzji. Jedna z najważniejszych, jeśli chodzi o późniejsze życie. Umiejętność decydowania i przewidywania konsekwencji swoich decyzji może być dla dziecka niezwykle ważna, dlatego warto ją wspierać. 
  • Rozwój fizyczny. Niektóre gry wymagają tego, by wykonywać określone ćwiczenia. To dla wielu dzieci ogromna frajda, ale również nauka. Mobilizowanie do aktywności fizycznej może się bardzo pozytywnie przełożyć na ich późniejsze życie. 

Jak wybierać gry dla dzieci?

Istnieje ogromna gama gier dla dzieci (sprawdź w sklepie Yupi: https://yupi.pl/pl/menu/gry-153.html), dlatego warto dobrać je odpowiednio do wieku malucha. Jakie kryteria wziąć pod uwagę i co może mieć największe znaczenie przy takim wyborze?

  • Wiek dziecka. To oczywiście pierwsza rzecz, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę. Na większości gier widnieje informacja, do jakiego wieku dziecka są odpowiednie. Chodzi oczywiście o podstawowe umiejętności – niektóre gry wymagają czytania lub nieco bardziej skomplikowanych zdolności manualnych i nie każdy maluch sobie z nimi poradzi. Dlatego warto zwracać na to uwagę. 
  • Na co wpływa gra? To również trzeba wziąć pod uwagę. Czasem zależy nam na rozwijaniu zdolności manualnych, czasem pewności siebie. Niezwykle ważna jest także umiejętność formułowania pytań czy pracy w zespole. Warto zastanowić się nad tym, w jakim obszarze chcemy wspierać dziecko. 
  • Czas spędzony wspólnie. Czasem warto wybrać grę pod kątem tego, by dobrze bawili się wszyscy jej uczestnicy. Dzieci zapamiętują takie wydarzenia i najczęściej bardzo miło wspominają. Dobrze więc zadbać o to, by tego rodzaju wspomnień miały jak najwięcej. A jeśli przy tym mogą się czegoś nauczyć i ćwiczyć ważne umiejętności – tym lepiej. 

Co o tym myślisz?

19 punktów
Dobre! Mało ciekawe

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

kolonie dla dzieci mlodziezy

Kolonie dla dzieci: nad morze, w góry czy nad jezioro? Podpowiadamy!

Jak uczyć dziecko tolerancji wobec innych?