in

Jak uczyć dziecko dbania o porządek z pomocą LEGO®?

W pokoju Twojego dziecka znów bałagan? Trudno jest Ci wyegzekwować dbanie o porządek? Z pomocą przychodzi wiele rozwiązań, w tym zabawa klockami LEGO. Jak to możliwe? Przeczytaj artykuł i przekonaj się!

Angażowanie dziecka w obowiązki domowe

Dzieci uczą się przez naśladowanie rodziców. O wiele trudniej jest wymagać od dziecka określonych zachowań, jeżeli nie zachęcasz go do pomocy i wspólnego wykonywania domowych obowiązków.

Obniż oczekiwania i uzbrój się w cierpliwość, a następnie poproś malucha o wykonanie drobnego zadania. Może to być zebranie naczyń ze stołu, wyrzucenie papierków do śmieci lub starcie kurzu z półek. Nie oczekuj, że to zadanie zostanie wykonane idealnie. Doceń starania Twojego dziecka, a po jakimś czasie wspólne utrzymywanie porządku stanie się Waszym wspólnym nawykiem.

Segregowanie zabawek i oddawanie niepotrzebnych rzeczy

Dziecięca miłość do zabawek przechodzi tak samo szybko, jak się pojawia. Choć Twoje dziecko ma w pokoju cały stos różnych rzeczy, regularnie bawi się tylko kilkoma z nich. Porozmawiaj ze swoją pociechą o tym, że zabawki, które się już mu znudziły, mogą dać radość innym dzieciom, np. młodszemu kuzynostwu lub maluchom z biedniejszych rodzin.

Pozwól dziecku zdecydować, które zabawki oddaje i wspólnie przekażcie je na wybrany przez Was cel. Regularny przegląd zabawek i pozbywanie się nadmiaru rzeczy ułatwi utrzymanie porządku w dziecięcym pokoju i zrobi miejsce na nowe zainteresowania.

Nauka odpowiedzialności z klockami LEGO

W jaki sposób miłość do LEGO może pomóc Twojemu dziecku w uporządkowaniu swojego pokoju? Rozrzucone po całym pokoju klocki o wiele ciekawiej sprząta się dedykowanymi szufelkami. Do przechowywania licznych elementów konstrukcyjnych mogą posłużyć kolorowe pudełka w kształcie prostokątnego klocka. Ubrania, torby i inne akcesoria ubioru będą znacznie lepiej prezentować się na designerskich wieszakach przypominających okrągłe klocki LEGO. Wybierzcie wspólnie nowe akcesoria do pokoju Twojego dziecka, które pomogą mu wyrobić nawyki odkładania rzeczy na miejsce po zabawie.

Sprzątanie nie musi być nudne! Z pozytywnym podejściem i pomocami w postaci akcesoriów inspirowanych kultowymi klockami LEGO nawet największy bałagan będzie banalnie prosty do ujarzmienia.

Co o tym myślisz?

19 punktów
Dobre! Mało ciekawe

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

Jak uczyć dziecko tolerancji wobec innych?