in

Zabawki edukacyjne dla dzieci – dlaczego warto?

Zabawa to najlepszy sposób na eksplorację świata przez dzieci i zdobywanie nowych doświadczeń. Zabawki edukacyjne wspomagają ten proces, pomagają m.in. rozwijać wyobraźnię i kreatywność, umiejętności społeczne, językowe czy logiczne myślenie. Zobacz nasze propozycje zabawek edukacyjnych dla maluchów w różnym wieku.

Zabawki edukacyjne – zalety

Wbrew powszechnej opinii zabawki mogą pełnić wiele funkcji – nie tylko zapewniać rozrywkę i frajdę, ale też wspomagać rozwój dziecka (zarówno niemowlaka, jak i starszaka). Zabawki edukacyjne mają na celu doskonalenie różnych umiejętności i zdolności dziecka, są zaprojektowane w taki sposób, aby rozwijać maluchy na wielu płaszczyznach: intelektualnej, motorycznej, społecznej oraz emocjonalnej. Mogą one m.in. wspierać koordynację ruchową, percepcję wzrokową, myślenie logiczne, kreatywność czy umiejętności językowe.

Zabawki edukacyjne dla dzieci są często wykorzystywane w przedszkolach oraz szkołach jako pomoce dydaktyczne, ale z powodzeniem mogą być również używane w domu. Dzięki nim dzieci mają lepszą motywację do nauki, a jednocześnie znakomicie się bawią. To również doskonały sposób na kreatywne i interesujące (zarówno dla maluchów, jak i rodziców) spędzenie rodzinnego popołudnia.

Rodzaje zabawek edukacyjnych

W sklepach znajdziemy ogrom zabawek edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku i na różnych poziomach rozwoju. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Puzzle dla dzieci – rozwijają umiejętność logicznego myślenia, motorykę małą i koordynację oko-ręka (dziecko uczy się m.in. rozpoznawania kształtów, kolorów, rozróżniania wielkości). Doskonale ćwiczą też cierpliwość. Układanie puzzli może być również dobrą okazją do spędzenia czasu z rodzeństwem, przyjaciółmi lub rodzicami, co wpływa pozytywnie na budowanie relacji społecznych.
  • Klocki konstrukcyjne – pozwalają na rozwijanie inteligencji wizualno-przestrzennej i kreatywności. Uczą również planowania działań i realizacji wyznaczonych celów. Układanie klocków to także znakomity trening sprawności manualnej.
  • Instrumenty muzyczne – zabawa instrumentami muzycznymi, takimi jak bębenek, cymbałki czy kastaniety, to doskonała okazja do rozwijania zmysłu słuchu, wrażliwości na dźwięki i poczucia rytmu. Gra na instrumentach wymaga skoordynowanych ruchów, ćwiczy zręczność i precyzję.
  • Zestawy kreatywne – wśród nich znajdziemy m.in. akcesoria do malowania, lepienia z rozmaitych mas plastycznych czy też tworzenia dekoracji bądź biżuterii. Tego typu zabawa jest świetnym ćwiczeniem sprawności palców i doskonale przygotowuje do nauki pisania. Rozwija również zdolności artystyczne i pobudza wyobraźnię.
  • Układanki piankowe – zabawki wykonane z miękkiego tworzywa są lekkie i bezpieczne nawet dla maluszków. Przeważnie mają intensywne kolory, co dodatkowo przyciąga uwagę dziecka. Układanki piankowe pozwalają się skupić i wyciszyć oraz ćwiczą sprawność manualną.

Na szczególną uwagę zasługują zabawki drewniane. Są one trwałe i odporne na uszkodzenia, co oznacza, że mogą być używane przez wiele lat. Ponadto drewno to materiał ekologiczny i w pełni bezpieczny dla dzieci, nawet tych najmłodszych, które odkrywają świat, wkładając różne przedmioty do buzi. Drewniane zabawki edukacyjne mają przeważnie prostą konstrukcję i neutralne kolory, pozwalają zatem dzieciom na niczym nieskrępowane rozwijanie wyobraźni.

Jaką zabawkę edukacyjną wybrać?

Wybierając zabawkę edukacyjną, należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i jego rozwój odbywa się w indywidualnym tempie. Dlatego podczas zakupów trzeba uwzględnić zainteresowania, umiejętności i preferencje malucha, a także zawsze zwracać uwagę na zalecenia producenta dotyczące wieku, od jakiego można korzystać z danej zabawki.

Nasze propozycje zabawek edukacyjnych w zależności od wieku dziecka to:

  • zabawki edukacyjne dla niemowląt – dla maluszków idealne będą kostki do układania, sortery kształtów czy zabawki interaktywne,
  • zabawki dla dzieci w wieku 1-3 lata – w przypadku nieco starszych dzieci sprawdzą się przebijanki, układanki magnetyczne czy zabawki do ciągnięcia,
  • zabawki dla przedszkolaków – starszaki uwielbiają przede wszystkim puzzle (tradycyjne lub piankowe), układanki 3D, modele do składania dla dzieci. 5-6 latki z pewnością polubią też zabawę zestawami edukacyjnymi do nauki liczenia.

Artykuł sponsorowany

Co o tym myślisz?

20 punktów
Dobre! Mało ciekawe

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Dodaj komentarz

pomysl na ferie 2023

Pomysły na ferie 2023 z dziećmi. Nie tylko dla osób z grubszym portfelem!

Przyczepki rowerowe dla dzieci – czym kierować się przy wyborze? Sprawdź!